Vlastníci mobilních telefonů – zejména smartphonů – jistě po neustálém užívání zaznamenávají pokles životnosti baterie. Už nevydrží to, co vydržela kdysi, samotná hodnota baterie skáče od jednoho čísla k druhém během několika sekund. Proč tomu tak je? Za ceny dnešních mobilních telefonů byste přeci očekávali lepší výdrž baterie i po letech užívání. Věřte tomu, nebo ne, strůjcem tohoto problému je jedině uživatel. Sice se samotným užíváním mobilu baterie sama od sebe opotřebovává, ale to není nic ve srovnání s chybami, které děláme každý den. O jaké chyby se jedná?
Nabíjení přes noc
Vrátíte se domu z práce nebo ze školy a přesně před spaním je načase dát mobil na nabíječku. Zapojíte ho na příslušné místo a necháte nabíjet přes noc. Baterka zastaví nabíjení na stech procentech, ale hodnota za nějakou dobu klesne zpět na 99 procent, takže se toto procento dobije znovu. Což nezní nijak hororově že? Jenže tento neustálý proces nabíjení přes noc snižuje razantně životnost a výdrž baterie.
Nabíjení na 100 procent je… také chyba?
Dokonce i nabíjení na celou kapacitu baterie (tedy 100 procent) může být pro vaši baterii velice náročné. Netýká se to tedy mobilů, které jsou zakoupeny nově a jsou používány menší dobu než rok. Po roce užívání byste měli zvážit možnost baterii začít šetřit, aby vám ve zdraví přežila ještě pár let. Jak? Jednoduše ji nenabíjejte každý den na sto procent, ale třeba jen osmdesát, nebo osmdesát pět. Sice vám baterie logicky vydrží menší dobu, ale ušetříte její zdraví do budoucna.
Pokud jste osoba, která si neustále ráda kupuje nové modely mobilních telefonů a jeden kus vám nevydrží déle, něž rok, nemusíte vůbec dbát na šetření baterie. V jednom roce užívání nezaznamenáte téměř žádné výkyvy v její výdrži.
Jestliže si plánujete koupit smartphone na dalších pět let, měli byste udělat vše pro to, aby baterie vydržela i po této době ve zdraví.