Patogeny ve vzduchotechnice
Že je čistota polovina zdraví, ví každý, proto je důležitý pravidelný úklid v domácnosti i na pracovišti. Není sice žádoucí to přehánět a vytvářet naprosto sterilní prostředí, ale vhodný není ani opačný extrém. S jistým procentem virů, bakterií, roztočů a dalších „breberek“ si zdravý imunitní systém poradí, ale přemnožení patogenů nás zbytečně oslabuje.
Vzduchotechnika je doslova semeništěm patogenních mikroorganismů, jsou tu pro ně ideální podmínky, tedy pokud jim to umožníme nedostatečnou revizí a silným znečištěním. Čištění rozvodů vzduchotechniky Tauris Plus je nezbytné podobně, jako pravidelná výměna sáčků ve vašem vysavači.
Kombinace vlhkosti, prachu, tuku a dalšího biologického materiálu, který se dostane do ovzduší, jsou perfektní množírnou především pro bakterie a plísně. Tohoto jevu si nemusíme dlouhou dobu vůbec všimnout, nemusí se projevit zápachem a v podstatě žádným jiným varováním. Rozmnožené patogeny budou postupně oslabovat organismus a to se pak může projevit až po delší době nějakým onemocněním.
Riziko požáru
Pokud vám někdo naznačí, že prodlužovací šňůra připojená do zásuvky se při skřípnutí může stát ohniskem požáru, jistě nebudete nic namítat. Skřípnuté vodiče se mohou snadno díky poškozené izolaci spojit, může tu vzniknout elektrický oblouk a požár je na světě.
K nebezpečnému jevu však dochází i u znečištěných systémů vzduchotechniky, kde se postupně usazuje prach a také tuková složka. Tuk se v domácnostech vyskytuje poměrně běžně, uvolňuje se hlavně při vaření, a to nejen při smažení a pečení, ale i u docela šetrného způsobu zpracování potravin, např. při vaření polévky. Usazený tuk s prachem může za určitých okolností a při vyšších koncentracích vzplanout, nebo dokonce vybuchnout. Proto je pravidelná revize vzduchotechniky (a třeba i digestoře) velmi potřebná a žádoucí.