Lidé, kteří jsou nějakým způsobem zdravotně postiženi nebo i ti, kteří mají invalidní důchod, se nemusí obávat ničeho, co je spojeno se živností. I takoví totiž mohou bez jakýchkoliv obav podnikat a živit se tím, co je zkrátka baví a naplňuje.
Ano, opravdu je tomu tak. I člověk, který má invalidní důchod může v klidu a bez jakýchkoliv obav začít podnikat. Pokud se s takovým člověkem setkáte, pak uvidíte, že je mnohem uvážlivější než člověk zdravý, jelikož jej provází problémy po celý život a tak se snaží věci dělat, co nejlépe to jen jde. Nejen svou živnost ale také podnikání mají takoví lidé velmi promyšlené a počínají si tak, aby byli úspěšní.
Možná jste někdy něco slyšeli o označení OZP. Jedná se o osobu se zdravotním postižením, které je poskytována zvýšená ochrana a to na trhu práce. Jedná se o fyzické osoby, které mohou být zdravotně nezvýhodněné nebo v invalidním důchodu, který se navíc dělí na tři stupně a to první, druhý a třetí.
Takový člověk může opravdu bez obav podnikat, ale samozřejmě se všechno odvíjí od toho, jaký stupeň invalidity jej provází a jaká je jeho pracovní schopnost. Vždy se musí přihlížet hlavně ke zdraví jedince a na základě toho volit takové pracovní nasazení, jaké zvládne.
Ti, kteří provozují samostatně výdělečnou činnost, se nemusí bát ani toho, že by přišli o invalidní důchod. Živnost je totiž brána jako vedlejší příjem a i vedlejší činnost.
V prvním roce tedy nemusíte platit žádné zálohy a to ani na zdravotní nebo sociální pojištění. V dalších letech se to poté odvíjí od dosaženého zisku. Zálohy jsou ale mnohem nižší než při živnosti, která je brána jako hlavní činnost.
Lze dokonce uplatnit i slevy v daňovém přiznání a to v roční výši. Jediné, co je potřeba udělat, je vyplnit Potvrzení o zdanitelných příjmech.
Uplatnit slevu na poplatníka mohou nejen ID, ale také zdraví živnostníci.
Slevy lze poté uplatnit i zpětně a to za daný rok na jeho konci. Opět je na to formulář, který musíte jen vyplnit a odevzdat na příslušném finančním úřadě.