Když přijdete k vašim známým na návštěvu, zpravidla se uvítáte a poté vám nabídnou malé pohoštění, nebo alespoň kávu, čaj atp. Natočí v kuchyni vodu do varné konvice nebo do kávovaru a pak už stačí jen vroucí vodou nápoj zalít a můžete pokračovat dál v konverzaci.
Tekoucí voda z vodovodu vás možná přivede na myšlenku, zda je i s tou vaší vodou v domě vše v pořádku, tedy nejen, zda odtéká z vodovodního řadu, ale také zda uvnitř vašeho domu ve vodovodních rozvodech zůstává a neodtéká kamsi do neznáma. Může vám to připadat jako hloupost, ale jsou situace, kdy se objeví v potrubí nebo v nějaké kovové či plastové armatuře trhlinka, a může být docela drobná, odkud pomalu odtéká voda, aniž byste to zaregistrovali. Pokud se to stane někde v kuchyni, velmi brzy na závadu pravděpodobně přijdete, ale někde ve sklepě, v garáži, v zahradním altánu, přístřešku a na dalších místech, kde vedou trubky v blízkosti vlhkého zdiva, to nemusí být ihned nápadné.
Unikající voda se pak může dostávat do základů pod zdivo a může vytvářet falešnou stopu vyšší vlhkosti, nebo může odtékat přímo na zahradě do země, takže delší dobu vůbec nemusíte být o problému informováni.
A ve chvíli, kdy jste na návštěvě, a paní domácí vám nalévá z čajového servisu čaj do vašeho hrnku, si možná vybavíte, že jste naposledy kontrolovali stav vody na vodoměru před půl rokem. Po příchodu domů vás napadne vodoměr zkontrolovat a „jdete do vývrtky“. Spotřeba vody vzrostla pětinásobně, takže budete doplácet zhruba tisíc korun jen za to, že je půl roku někde trhlinka v potrubí.
Buďte tedy bdělí a vodoměr kontrolujte raději každý měsíc, a co se týče vyhledávání úniku vody, to naštěstí není problém. Instalatérské firmy dovedou unikající vodu odhalit s vysokou přesností i v místech, kde vedou trubky ve zdi, takže v takovém případě stačí jen vybourat malý kousek zdiva, aby bylo možné závadu opravit.