Dobíjení mobilních telefonů, jejich odložením na speciální podložku nebo do dobíjecího stojánku jako tomu je třeba u elektrických zubních kartáčků je velmi komfortní především proto, že nemusíte neustále myslet na nabíječku klasickou s kabelem a následně jejím manipulováním.
Pro bezdrátové dobíjení se v dnešní době používá nabíjecí podložka a indukční cívka zabudovaná v zadním krytu mobilního telefonu. Tento novodobý systém umožňuje bezdrátový přenos elektrické energie maximálně na vzdálenost kolem 4 centimetrů. Při dobíjení baterií je potřeba počítat se sníženou účinností oproti klasickým nabíječkám. Dobíjení baterie do plné kapacity trvá déle.
Na současném trhu nabízejí bezdrátové dobíjení baterií do mobilních telefonů jihokorejští výrobci Samsung a LG. Některé modely lze o funkci bezdrátového dobíjení rozšířit pomocí speciálních dobíjecích cívek vkládaných pod zadní kryt přístroje.
V současné době je k dispozici celá řada bezdrátových nabíječek, včetně přístrojů určených k montáži do pracovního stolu. Ty najdeme třeba u švédského výrobce IKEA.
Běžná životnost baterie je kolem 500 cyklů dobíjení, proto je častější odkládání na dobíjecí podložku příčinou toho, že povede k rychlejšímu opotřebení a bude nutné ji brzy vyměnit za novou.
Elektromagnetická indukce dobíjeníse používá především, u elektromobilů a hybridních vozů, které se nabíjejí na pro ně určených parkovištích nebo i během jízdy po silnici. Bezdrátová technologie umožňuje jejich delší dojezd.
Pokud se tento způsob dobíjení prosadí i na dálku, můžeme se v budoucnosti těšit na bezdrátové dobíjení ne jen u mobilních telefonů a tabletů, ale také třeba klávesnice, myši, sluchátka a jiná drobná elektrická zařízení. Zatím se musí výzkum zabývat problémem účinnosti bezdrátového dobíjení a i vlivem bezdrátového přenosu elektrické energie na uživatele takto dobíjených přístrojů.