V případě, kdy je vám kolem 30 let, máte stabilní zaměstnání a jste schopni tvořit finanční rezervu dostatečně vysokou na splácení některého z úvěrových produktů, je pro vás ideální doba začít přemýšlet o hypotéce. Pojďme si společně představit několik faktorů, které do značné míry ovlivní, zda nakonec tížený hypoteční úvěr dostanete nebo ne. Hypotéka na družstevní byt, rekonstrukci nebo výstavbu jsou závazky, které ovlivní váš dosavadní život.
O hypotéku je nejvýhodnější zažádat kolem 30 let
Při posuzování žádosti banka důkladně prověřuje věk žadatele i jeho spolužadatelů. Mnoho z nás nezná přesný věk, kdy chce o hypotéku zažádat. Někdo je na tak velký závazek připraven už ve 20 letech, jiný v 35 a někdo nebude připraven zkrátka nikdy. Banky však v posuzování věkové zralosti mají jasno. Ideální věk pro sjednání hypotéky je mezi 28 a 35 lety. To je doba, kdy už má bankovní poskytovatel alespoň nějaké povědomí o finančních možnostech, spolehlivosti a stabilitě žadatele. Hypotéka sjednaná v dřívějším věku má tu výhodu, že je možné jí splácet poměrně dlouhou dobu. Není tak žádnou výjimkou hypoteční úvěr sjednaná na 25 nebo 30 let. Výše měsíčních splátek by ovšem měla být v takové výši, aby do značné míry nezasáhla do rodinného rozpočtu. Obecné doporučení je, aby tvořila maximálně 50% měsíčních výdajů.
Nejnižší věk, kdy je v české republice možné požádat o hypotéku, je jasný – 18 let. Nejvyšší věková hranice už zákonem stanovená není. Je však možné se řídit obecným doporučením České národní banky, která stanovuje nejvyšší věkovou hranici 65 let, do kdy by měly být veškeré pohledávky dlužníkem splaceny. Pokud tedy chcete mít na splácení hypotečního úvěru alespoň 20 let, je zapotřebí si ho sjednat nejpozději v den svých 45 narozenin. Na toto doporučení však řada bankovních i nebankovních společností nebere zřetel a setkat se můžete i s vyššími věkovými hranicemi.